Niestety Twój system operacyjny nie jest już wspierany i dlatego nie możemy poprawnie wyświetlić tej strony. Przepraszamy za utrudnienia.

SŁUŻBA WIĘZIENNA

Polecane | Programy |
SŁUŻBA WIĘZIENNA
SŁUŻBA WIĘZIENNA  Foto: Discovery

SŁUŻBA WIĘZIENNA

Program, Polska, rok produkcji: 2019

 

Rozwaga, opanowanie, stanowczość, umiejętność szybkiego reagowania i logicznego myślenia – to tylko niektóre z cech niezbędnych do pracy w więziennictwie. Kamery ITVN zabiorą widzów w miejsce, do którego nikt nie chciałby trafić i pokażą kulisy pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej. Kim są ludzie, którzy zdecydowali się na taki zawód i jak wygląda ich codzienność „za kratami”?  Zapraszamy do ITVN w sobotę, 9 marca, o godzinie 22.20 (CET – Berlin, Paryż), 22.05 (CST – Chicago), 23.05 (EST – Nowy Jork, Toronto).

SŁUŻBA WIĘZIENNASŁUŻBA WIĘZIENNA
Foto: TVN
SŁUŻBA WIĘZIENNASŁUŻBA WIĘZIENNA
Foto: TVN
SŁUŻBA WIĘZIENNASŁUŻBA WIĘZIENNA
Foto: Discovery
SŁUŻBA WIĘZIENNASŁUŻBA WIĘZIENNA
Foto: Discovery

W Polsce istnieje 120 jednostek penitencjarnych, w których zatrudnionych jest 27 tysięcy pracowników Służby Więziennej. To oznacza, że na trzech skazanych przypada jeden funkcjonariusz. Kulisy pracy w tym właśnie zawodzie pokaże program – „Służba Więzienna”. Śledząc losy bohaterów z aresztów śledczych w Radomiu i Piotrkowie Trybunalskim oraz z zakładów karnych w Sztumie i Strzelcach Opolskich poznamy najciekawsze, nieoczywiste i często niebezpieczne aspekty ich profesji. Zobaczymy, jak wygląda więzienna rzeczywistość z perspektywy funkcjonariuszy - z czym muszą się mierzyć strażnicy, oddziałowi, wychowawcy, członkowie konwoju, jednostek interwencyjnych, służb medycznych czy więziennej administracji.

Piotrków Trybunalski. To tutaj znajduje się najnowocześniejsza polska placówka, w której karę odbywają najgroźniejsi przestępcy w kraju. Osadzonych jest tu 700 osób. O tym, jak trudna i odpowiedzialna jest praca w tym miejscu przekonamy się już w pierwszym odcinku, gdy funkcjonariusze będą musieli zmierzyć się z próbą samobójczą osadzonego. Zobaczymy też mężczyznę, który na skutek abstynencji alkoholowej nie pamięta, że znajduje się w areszcie śledczym i żąda natychmiastowego wypuszczenia do domu. „Takie sytuacje zdarzają się od 4. do 6. razy w miesiącu. Osoba, która od dłuższego czasu nagminnie spożywała alkohol po kilku dniach od odstawienia „widzi dźwięki i słyszy kolory”, zupełnie nie zdając sobie sprawy z sytuacji, w której się znajduje. Kontakt z nią jest utrudniony. Zdarza się, że osadzeni myślą, że są w pracy, barykadują cele, bo wydaje im się, że są na polu walki bądź rozlewają wodę, bo ich zdaniem gaszą pożar ” – mówi Sierżant Sztabowy Norbert Ryba, od 13 lat pracujący w Służbie Więziennej.

Zajrzymy także za mury Aresztu Śledczego w Radomiu, czyli jednej z największych jednostek penitencjarnych w Polsce, mogącej pomieścić 1100 osadzonych.

8-odcinkowa seria odkryje przed widzami więzienne zwyczaje, procedury i sposoby postępowania w trudnych, a nawet kryzysowych sytuacjach, takich jak ta, gdy więźniowie na znak protestu barykadują celę. Sprawdzimy, czy próby mediacji przyniosą oczekiwane skutki czy konieczne będzie użycie środków przymusu. Będziemy również świadkami m.in. próby przemytu niedozwolonego przedmiotu podczas widzenia czy ataku skazanego na strażnika. Dowiemy się, jak wygląda praca na oddziale dla więźniów niebezpiecznych, w konwoju czy wartowni oraz podejrzymy proces przyjęcia skazanego do jednostki penitencjarnej i zwolnienia po odbyciu kary.

 

TEKST TVN

tvnpix