Aktualności

powrót do listy

UWAGA!

Polecane | Programy |
UWAGA!
UWAGA! 

EMISJA: codziennie o godz. 20.25 (CEST - Berlin, Paryż), 20.05 (CDT - Chicago), 21.00 (EDT - Nowy Jork, Toronto);

 

„Uwaga!” to historie, o których dyskutuje cała Polska. Reporterzy programu prowadzą dziennikarskie śledztwa, opowiadają o ważnych i poruszających sprawach oraz o budzących u innych strach. Hasztag #tematdlauwagi stał się jednym z najlepiej rozpoznawanych haseł w sieci. Od 20 lat „Uwaga!” w Twojej sprawie! „Uwaga!” to program, który zrewolucjonizował dziennikarstwo interwencyjne w Polsce. W ciągu ostatnich 20 lat Ryszard Cebula, Tomasz Kubat i Zbigniew Łuczyński wielokrotnie przedstawiali historie poruszające, wywołujące dyskusje, a w rezultacie powodujące zmiany. Nad niektórymi sprawami reporterzy „Uwagi!” pracują przez długie miesiące, stosują prowokacje i ukryte kamery, chcąc pokazać wstrząsające fakty i nieprawidłowości. Tylko w ostatnich miesiącach reporterzy „Uwagi!” kilkakrotnie poruszali tematy związane z nadużyciami, do których miało dochodzić w domach seniora na południu Polski. – Właścicielka nie leczy, tylko faszeruje podopiecznych lekami psychotropowymi – ujawniła w „Uwadze!” jedna z byłych pracownic ośrodka. O wieloletnim dramacie zdecydowali się też opowiedzieć byli wychowankowie i wychowawcy domu dziecka w Kłodzku. Zmowę milczenia udało się przerwać, a materiał „Uwagi!” odbił się szerokim echem, sprawę prowadzi teraz prokuratura.

„Uwaga!” nigdy nie była obojętna także na cierpienie zwierząt. Ostatnio, po niepokojących sygnałach, reporter programu zatrudnił się w jednej ze śląskich ubojni. Okazało się, że wykorzystywanie chorych i padłych krów, o których trzy lata temu mówiła cała Europa, to nie przeszłość. Tutaj też sprawą zajmują się już odpowiednie organy. Ostatniego roku nie sposób jednak porównać do któregokolwiek wcześniej. Cały świat zaskoczyła brutalna napaść Rosji na Ukrainę. Reportaże „Ukraina: Historie graniczne” Marcina Jakóbczyka i „Ukraina: Tak trzeba” Edyty Krześniak zobaczyli widzowie aż w 32 krajach. Wielokrotnie w „Uwadze!” pokazywaliśmy historie niezwykłego bohaterstwa – walczących w Ukrainie i tych, którzy niosą pomoc w dotkniętym wojną kraju. To także w „Uwadze!” demaskowaliśmy też rosyjską propagandę w cyklu „Tu mówi Moskwa”, pokazując m.in. rozsiany po świecie majątek zwolenników Kremla. Co więcej, to właśnie tylko reporterom „Uwagi!” udało się dotrzeć i porozmawiać z przedstawicielami grupy Anonymous, która 24 lutego wypowiedziała Putinowi wojnę.

„Uwaga!” od zawsze jest blisko ludzi i znajdujących się w potrzebie. Najpierw pandemia, a teraz inflacja i galopujące ceny sprawiły, że zatrważająco szybko rośnie problem biedy w kraju. Ostatnie reportaże „Uwagi!” opowiadały o ludziach, którzy nigdy o nic nie prosili, a dziś stoją w kolejkach po żywność. Po tych programach pomoc bohaterom oferowali widzowie z różnych stron, nie tylko Polski. Problem wysokich cen jest dziś prawdopodobnie tematem numer jeden w polskich domach. Zdrożało wszystko – żywność, paliwo, kredyty. Latem reporterzy „Uwagi!” porównywali ceny wypoczynku w Polsce i za granicą, niestety ceny nad polskim morzem nie wypadły najlepiej. Jedna z głównych obaw dotyczy nadchodzącej zimy i wysokich cen za ogrzewanie. Czy Polacy będą marznąć zimą?

 

Reporterzy „Uwagi!” sprawdzą to, podobnie jak wiele innych tematów związanych z wciąż rosnącymi cenami w nowej akcji – „Uwaga! na kryzys!”, która startuje już jesienią. Widzowie od lat zwracają się do redaktorów „Uwagi!” za pośrednictwem maili, telefonów i hasztaga #tematdlauwagi. Od pewnego czasu zgłaszać tematy można także przychodząc do busa oznaczonego #tematdlauwagi, który jeździ po całej Polsce. Odwiedza duże i małe miasta. Reporterzy spotykają się w busie z mieszkańcami, którzy zwracają uwagę na problem bezpośrednio. W Ełku o horrendalnych podwyżkach opłat za mieszkanie przyszło opowiedzieć kilkaset osób! Efektem był głośny reportaż, po którego emisji spółdzielnia zapowiedziała złagodzenie podwyżek! Bus #tematdlauwagi nie zjeżdża z polskich dróg. Dziennikarze programu są cały czas w trasie, pilnują tematów związanych z cenami, podpowiadając co robić i demaskując nieprawidłowości. Misja nie jest dla twórców „Uwagi!” pustym słowem. Redakcja od początku wspiera budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka, które powstaje dzięki Fundacji TVN. O fatalnym stanie polskiej psychiatrii „Uwaga!” informowała wielokrotnie, pokazując m.in. brak miejsc dla młodych osób z zaburzeniami odżywiania. Niedziela w „Uwadze!” to moment zasłużonego wytchnienia. W ubiegłym sezonie w „Kulisach sławy” widzowie spotykali się z wielkimi gwiazdami kina: Ewą Szykulską, Małgorzatą Potocką czy Krystyną Jandą. Poznali też historię nowych, młodych twórców: Miuosha, Margaret czy Sarsę oraz kulisy drogi na sportowy szczyt Marcina Gortata i Łukasza Podolskiego. W nadchodzącym sezonie również nie zabraknie ciekawych nazwisk.

autor: TVN
FAKTY
Następny artykuł:

FAKTY

tvnpix