Aktualności

powrót do listy

EFEKT DOMINA

Polecane | Programy |
EFEKT DOMINA
EFEKT DOMINA  Foto: TVN / Tatiana Jachyra

EFEKT DOMINA – ODCINEK 8


Zambia jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, gdzie ponad połowa mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa. Najczęściej nie mają żadnej wiedzy na temat prowadzenia upraw i nie są w stanie utrzymać się z rolnictwa. Dlatego wielu Zambijczyków zajmuje się kłusownictwem i wypałem węgla drzewnego. Z tego powodu wycięto setki hektarów dżungli oraz zabito tysiące dzikich zwierząt. Co zrobić, by zatrzymać dalsze wyniszczanie planety? Na ostatni odcinek tej serii „Efektu Domina” zapraszamy w sobotę 25 lipca o godz. 18.00 (CET – Berlin, Paryż) oraz w niedzielę 26 lipca o godz. 17.50 (CDT – Chicago) i 18.50 (EDT – Nowy Jork, Toronto) do ITVN.

Ponad 85% mieszkańców Zambii to niewykształceni plantatorzy, którzy wytwarzają zaledwie 15% dochodu narodowego. W latach 70-tych i 80-tych w dolinie Luangwy z rąk kłusowników zostało zabitych ponad 100 tysięcy słoni afrykańskich, co nieomal doprowadziło do całkowitego ich wyginięcia w tym regionie. W ósmej odsłonie programu „Efekt Domina” poznają Państwo amerykańskiego biologa Dale Lewisa, który przed laty prowadził na tym terenie badania do pracy doktorskiej. Był świadkiem wielkiej rzezi słoni, z którą nie mógł się pogodzić. Poznał wielu miejscowych gospodarzy, pojął ich motywy i zrozumiał, że do zabijania zwierząt zmusza ich niedostatek. Postanowił to zmienić.

W 1998 roku wspólnie z członkami kilku plemion z doliny Luangwy stworzył Społeczne przedsiębiorstwo Comaco. Celem jego działalności nie jest zysk, lecz poprawa warunków życia członków spółdzielni i ochrona środowiska naturalnego. Dziś spółdzielnia skupia ponad 100 tysięcy drobnych farmerów. Wśród nich jest wielu byłych myśliwych oraz ludzi, którym przed powstaniem Comaco groził głód. W „Efekcie Domina” zobaczą Państwo, w jaki sposób, w ciągu niespełna 20 lat udało się odmienić los tak wielu ludzi. Bohaterami będą ludzie, którzy odnieśli sukces i nie boją się już o los swoich rodzin. Dominika Kulczyk pozna też ekspertów Comaco, wspierających Zambijczyków nie tylko w kwestiach dotyczących uprawy, ale też pomagających rozwiązywać istotnie problemy społeczne, takie jak wczesne macierzyństwo. Zapraszamy do ITVN!

 

TEKST NA PODSTAWIE MATERIAŁÓW TVN

EFEKT DOMINAEFEKT DOMINA
Foto: TVN / Tatiana Jachyra

ALE JAZDA
Następny artykuł:

ALE JAZDA

tvnpix