WEEKENDOWE DOKUMENTY W ITVN

Polecane | Dokumenty |
WEEKENDOWE DOKUMENTY W ITVN
PALAC NATURY  Foto: ZED

WEEKENDOWE DOKUMENTY W ITVN

Od 1 października widzów ITVN zapraszamy do śledzenia wyjątkowych dokumentów, które z pewnością zachwycą i niejednokrotnie wzruszą Państwa do łez. W każdą niedzielę o godz. 13.25 (CET – Berlin, Paryż), 10.05 (CDT – Chicago) i 11.05 (EDT – Nowy Jork, Toronto) pokażemy coś dla fanów fauny i flory, czyli najpiękniejsze filmy przyrodnicze . Natomiast w niedziele od 8 października o godz. 11.10 (CET – Berlin, Paryż) oraz w sobotę od 7 października o godz. 12.20 (CDT – Chicago) i 13.20 (EDT – Nowy Jork, Toronto) zaprezentujemy ujmujące obrazy o wybitnych postaciach, które dla wielu pozostają wzorem do naśladowania. Tego nie można przegapić!

Maraton z dokumentami przyrodniczymi rozpoczniemy w niedzielę 1 października emisją filmu pt. „Pałac natury”, którego tematem jest pałac w Chambord – jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie żyje ponad 200 gatunków zwierząt. Reżyser dokumentu, Laurent Charbonnier, autor zdjęć do nominowanego do Oscara „Makrokosmosu”, poprzez dokumentowanie fauny i flory, pokazuje piękno natury oraz zachodzące w niej zmiany. To także zapis rozmaitych metod ochrony zagrożonych gatunków i wycieczka po jednym z najciekawszych obiektów francuskiej architektury renesansu.

W kolejną niedzielę zabierzemy Państwa w pasjonującą wyprawę śladami krokodyli. Zwierzęta te od dawna uważane są za najniebezpieczniejsze na świecie. Jednak ludzie od wielu lat urządzają polowania, których obiektem jest skóra krokodyli. Autorzy filmu „Krokodyle z mrocznych wód” śledzą działalność francuskich naukowców, których zadaniem jest katalogowanie i badanie przedstawicieli gatunku zagrożonego wyginięciem. Najlepszym miejscem do obserwacji tych zwierząt jest północna Afryka. Tam właśnie badacze staną oko w oko z ogromnymi gadami, nie bojąc się nurkować tuż obok nich w wodach afrykańskich rzek.

KROKODYLE Z MROCZNYCH WÓDKROKODYLE Z MROCZNYCH WÓD
Foto: ZED

Tydzień później przeniesiemy widzów na małą wyspę na Karaibach, gdzie 70 lat temu zostało przesiedlone stado makaków. Naukowcy z Duke University, uniwersytetu Yale oraz Chicago w filmie „Makaki z Karaibów” starają się odpowiedzieć na pytanie, czy zwierzęta te wykształciły mechanizmy społeczne. Badania są okazją do zbudowania map relacji pomiędzy poszczególnymi okazami. Pokazują chęć dominacji i władzy, konflikty, ale również solidarność pomiędzy słabszymi osobnikami.

Z kolei 22 października twórcy dokumentu „Zwierzęta na imprezie” w naukowy sposób wyjaśniają zjawisko nietrzeźwości, ale tym razem na przykładzie zwierząt. Przekrój przez wiele gatunków pozwala uzyskać odpowiedź na pytanie, czy zwierzęta reagują na alkohol tak samo, jak ludzie, a jeśli nie – dlaczego tak się dzieje? Naukowcy i realizatorzy sprawdzają także, czy tylko ludzie mogą uzależnić się od alkoholu, przypominając przy okazji o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą ten nałóg.

W ostatnią niedzielę miesiąca wyemitujemy poruszający dokument, ukazujący cierpienia zwierząt podczas suszy w Parku Narodowym Ruaha w Tanzani. Jeden z największych tego typu obiektów w Afryce jest miejscem zamieszkania dla kilkuset gatunków zwierząt – lwów, słoni, hipopotamów, żyraf. Niestety, z każdym rokiem panujące tam warunki życia są coraz trudniejsze. Realizatorzy dokumentu „Przetrwać suszę” śledzą wielokilometrową podróż mieszkańców parku w poszukiwaniu źródeł z wodą. Wielu z nich, wyczerpanych upałem, nie przeżyje tej wędrówki…

ZWIERZETA NA IMPREZIE ZED ZWIERZETA NA IMPREZIE ZED

Natomiast wieczory z dokumentami o wybitnych postaciach rozpoczniemy historią Krzysztofa Jarzębskiego, który w wyniku amputacji stracił obie nogi. Sport był od dzieciństwa jego największą pasją. Trenerzy przewidywali dla niego karierę w dziesięcioboju. W młodym wieku nieoczekiwanie wykryto u chłopca nowotwór. Krzysztof został pięciokrotnie poddany zabiegom amputacji. Pomimo tej wielkiej tragedii wykazał się niezwykłym hartem ducha, uporem i determinacją. Dziś Krzysztof jest słynnym na całym świecie niepełnosprawnym sportowcem, który na swoim wózku bije kolejne rekordy.  Dokument „Maratończyk” opowiada jednak nie tylko o sportowych sukcesach Krzysztofa, ale przede wszystkim o najtrudniejszej codziennej walce z ograniczeniami narzucanymi przez chorobę.

Kolejną ujmującą opowieścią będzie „Historia Grochu” o człowieku, który opuszcza zachodnią cywilizację i zaczyna nowe życie na filipińskiej wyspie. Michał Grochowski, tytułowy „Grochu”, postanowił opuścić rodzinną Warszawę i życie w zachodniej Europie. Jednak nowe życie wśród prostych, biednych ludzi to nie sielanka. Nie od razu udało się „Grochu” dostosować do zwyczajów Filipińczyków - ich kultury i specyficznej religijności, która łączy elementy wyznania chrześcijańskiego i szamanizmu. A jednak dopiero tu udało mu się pierwszy raz w życiu osiągnąć stan, który trudno opisać słowami - głęboki spokój, który nazywa nirwaną.

Tydzień później pokażemy portret filmowy wybitnego jazzmana i kompozytora, Krzysztofa Komedy, autora muzyki do „Noża w wodzie” i „Dziecka Rosemary” Romana Polańskiego. W tym kameralnym dokumencie „Komeda - muzyczne ścieżki życia” widzowie poznają bohatera w różnych odsłonach - widzianego oczami najbliższych przyjaciół, żony i twórców, z którymi współpracował, m.in. Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy i Tomasza Stańko. Oceniany jest jako jedyny kompozytor z Europy Wschodniej, któremu udało się osiągnąć tak wysoką pozycję w Hollywood. Ten film to także opowieść o środowisku i postawach polskich artystów w latach 50. i 60. Krzysztof Komeda był jednym z symboli artystycznej opozycji tamtych czasów. Znienawidzony przez komunistyczną władzę jazz stał się jego sposobem na bunt i wyrażenie artystycznej niezależności.

KOMEDA - MUZYCZNE SCIEZKI ZYCIA KALEJDOSKOP KOMEDA - MUZYCZNE SCIEZKI ZYCIA KALEJDOSKOP

Na koniec przedstawimy Państwu sylwetkę jednego z największych polskich artystów XX wieku. Tadeusz Kantor - wybitny reżyser  teatralny, malarz, scenograf, aktor, ale też twórca happeningów, teoretyk sztuki i profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Twórca filmu, Krzysztof Miklaszewski, krytyk teatralny i filmowy, był wieloletnim współpracownikiem Kantora i aktorem jego teatru. W swoim dokumencie „Tadeusz.Kantor@Europa.pl”,  zrealizowanym dwadzieścia lat po śmierci mistrza, podsumowuje twórczość człowieka, który dla wielu artystów stał się prawdziwym guru. Jakie miejsce zajmuje dziś na mapie europejskiej i światowej kultury? Na ten i inne dokumenty zapraszamy do ITVN!

 

TEKST NA PODSTAWIE MATERIAŁÓW OD DYSTRYBUTORA

tvnpix