ŚWIĄTECZNE SMAKI POLSKI

następna strona

Aktualności

powrót do listyPoprzednia

ŚWIĄTECZNE RADY PERFEKCYJNEJ PANI DOMU

Polecane |
ŚWIĄTECZNE RADY PERFEKCYJNEJ PANI DOMU
Perfekcyjna Pani Domu / TVN / Cezary Piwowarski

PRZEDŚWIĄTECZNE RADY PERFEKCYJNEJ PANI DOMU

 

Święta zbliżają się wielkimi krokami, dlatego Perfekcyjna Pani domu specjalnie dla widzów ITVN sporządziła receptę na udane święta – bez pospiechu, zmęczenia i rozczarowań.

Siedem dni do Wigilii to najlepszy moment na rozpoczęcie przygotowań do Świąt. Od czego zaczynamy? Warto zająć się praniem firan, trzepaniem dywanów, a przede wszystkim przejrzeniem i wyrzuceniem zbędnych rzeczy. Perfekcyjna Pani domu przypomina, że najlepszą metodą na białe firany jest zamoczenie ich wcześniej na kilka godzin w wodzie mydlanej. Następnie moczymy firany w wodzie z proszkiem do prania białych tkanin i 1 opakowaniem sody oczyszczonej. W takiej kąpieli pozostawiamy je na całą noc, a potem pierzemy w pralce w niskiej temperaturze. Soda oczyszczona idealnie nadaje się również do odświeżania dywanów. Wystarczy rozsypać sodę na dywanie, pozostawić na pół godziny i odkurzyć. Dzięki temu pozbędziemy się roztoczy i bakterii.

Sześć dni przed Wigilią to idealna chwila na zrobienie listy zakupów. Małgorzata Rozenek zawsze robi dwie listy zakupów: na rzeczy, które kupuje w dużych ilościach i może je dłużej przechowywać, jak na przykład mąka lub cukier i te produkty, których nie możemy kupić z wyprzedzeniem, bo stracą świeżość - jak na przykład wędlina i ser.

Pięć dni do Świąt. Perfekcyjna Pani domu myje okna, czyści żaluzje i poleruje sztućce. Perfekcyjny dom jest również ekologiczny, dlatego Małgorzata Rozenek myje okna jedynie ściereczką z mikrofibry. Namoczoną w czystej wodzie ściereczkę należy porządnie wyżymać i umyć okna. Dla połysku można suche szyby przetrzeć gazetą. Jeśli nasze srebrne sztućce pokryły się osadem warto przed wypolerowaniem przetrzeć je specjalną miksturą. Do szklanki wody z odrobiną mydła dodajemy łyżeczkę amoniaku. Natomiast srebrną zastawę czyścimy papką z mąki ziemniaczanej i wody. Sztućce i zastawę myjemy szczoteczką, płuczemy i polerujemy.

Cztery dni przed Wigilią Perfekcyjna Pani domu zabiera się za gotowanie nie tylko bigosu, ale również potraw, które może zamrozić. Dzięki temu nie spędzi wigilijnego poranka w kuchni. Perfekcyjna Pani domu wie, że po wielkim gotowaniu zmorą każdej gospodyni są tłuste blachy do pieczenia. Na szczęście znalazła na to sposób. Na brudną blachę wystarczy wysypać grubą warstwę soli, wstawić do piekarnika na kilkanaście minut, aż sól zbrązowieje, którą następnie trzeba usunąć, a blachę umyć.

Do Wigilii zostało jedynie trzy dni. To najwyższy czas, by zająć się za wielkie porządki. Perfekcyjna Pani domu skupi się na sprzątaniu babilotów. Porcelanowe i szklane rzeczy wystarczy włożyć do miski z odrobiną detergentu i wyczyścić. Następnie trzeba jednak przetrzeć je roztworem z wody, dwóch łyżek octu i dwóch łyżek soli oczyszczonej, który zapobiega osiadaniu się kurzu. Drewniane bablioty warto czyścić pędzelkiem lub ściereczką zwilżoną detergentem do mebli. Sztuczne kwiaty można natomiast położyć na wilgotnej ściereczce i skierować na nie powietrze suszarki, dzięki czemu cały kurz osiądzie na materiale. Srebrną biżuterię z kolei moczymy w denaturacie i zostawiamy na noc, a wiklinowe koszyki szorujemy szczoteczką do zębów i roztworem z pół litra wody i łyżeczki amoniaku.

Dwa dni przed Wigilią Perfekcyjna Pani domu rusza na zakupy. Na targach z ozdobami świątecznymi szuka drobiazgów, które sprawią, że jej dom będzie wyglądał wyjątkowo i odświętnie. Jednak jej ulubione ozdoby to te wykonane samodzielnie przez nią lub jej dzieci. Małgorzata Rozenek stawia na efektowne dekoracje stołu wykonane z kieliszka, małego świecznika lub miseczki, kawy, kolorowej fasoli, soczewicy oraz pachnących świeczek.

Dzień przed Wigilią Małgorzata Rozenek uwija się w kuchni, przygotowując najpyszniejsze potrawy. Po skończeniu gotowania Perfekcyjna Pani domu zabiera się za czyszczenie garnków. W zależności od materiału każdy garnek wymaga innej metody zmywania. Garnki ze stali nierdzewnej oraz teflonowe zmywamy płynem do mycia naczyń i miękką gąbką, unikając środków chemicznych na bazie kwasku cytrynowego. Natomiast do czyszczenia woka i patelni teflonowej nigdy nie używamy wody – wycieramy tylko ręcznikiem papierowym i konserwujemy, nacierając oliwką. Do usunięcia przypalonych zabrudzeń na naczyniach żaroodpornych warto wykorzystać papkę z soli i octu, którą zostawiamy na jakiś czas a następnie zmywamy. Z kolei naczynia gliniane myjemy tylko gorącą wodą bez użycia detergentów.

W Wigilię Perfekcyjna Pani domu pakuje prezenty i skupia się na sobie oraz bliskich. W ten wyjątkowy dzień warto cieszyć się świąteczną atmosferą, towarzystwem najbliższych i perfekcyjnie przygotowaną wieczerzą wigilijną.

TEKST NA PODSTAWIE MATERIAŁÓW TVN

tvnpix