Aktualności

powrót do listy

CYKL DOKUMENTALNY #POLSKA

Filmy |
CYKL DOKUMENTALNY #POLSKA
ZYJAC Z WARSZAWA   Foto: TVN STYLE

CYKL DOKUMENTALNY #POLSKA

W grudniu na antenie ITVN kontynuujemy cykl dokumentalny #POLSKA. Przez cały miesiąc będą mieli Państwo okazję zobaczyć niezwykłe dokumenty takie jak: „Na ambonie”, „Wołga rodzona”, „Życie według Michała”, „Klaśnięcie w ręce”, „Żyjąc z Warszawą”, „Bloki”, czy „KwieKulik”. Zachęcamy do oglądania!

Już 3 grudnia o godz. 11.30 (CET – Berlin, Paryż) oraz 2 grudnia o godz. 12.10 (CST – Chicago) i 13.10 (EST – Nowy Jork, Toronto) zaprezentujemy dokument „Na ambonie”, którego bohaterem jest sparaliżowany mężczyzna. Kazimierz Wejksznia to starszy człowiek, mieszkający w Wasilkowie na Podlasiu. W młodości przeżył ciężki wypadek kolejowy. Podczas urlopu wpadł pod pociąg, odjeżdżający ze stacji. Koła odcięły mu obie nogi. Lekarze, którzy go operowali, nie dawali mu wielu szans na przeżycie. Pan Kazimierz walczył jednak o zdrowie i nie poddawał się. Pomimo swojego kalectwa zachowuje pogodę ducha i pozytywne myślenie. W swoim życiu pomaga sobie optymizmem i modlitwą.

Zaraz po tym, swoją historię opowie Pan Henryk Adamowicz w dokumencie Tomasza Wiśniewskiego „Wołga rodzona”. Bohater filmu mieszka w Turgieli, w okolicach Wilna. Przez lata wraz z żoną odkładał pieniądze na kupno samochodu. Gdy już zebrali brakującą sumę, okazało się, że władze nie chcą dać mu zezwolenia na nabycie auta. Dopiero po wielu wizytach w urzędach, Wołga została mu sprzedana. Od pięćdziesięciu lat bohater korzysta z tego samochodu. Nie ma zamiaru się go pozbyć, chociaż utrzymanie sporo kosztuje. Panu Henrykowi Wołga przypomina jednak szczęśliwe i dobre czasy. Nostalgiczny dokument jest też opisem absurdalnych założeń ówczesnego systemu.

NA AMBONIE LOGTV, Ltd.NA AMBONIE LOGTV, Ltd.

W kolejny weekend 10 grudnia o godz. 11.30 (CET) oraz 9 grudnia 12.10 (CST) i 13.10 (EST) pokażemy „Życie według Michała”, czyli dokument o chłopcu zmagającym się od wielu lat z utratą słuchu.. Natomiast o godz. 12.00 (CET) / 12.45 (CST), 13.45 (EST) w filmie „Klaśnięcie w ręce” będą mieli Państwo okazję zobaczyć tragiczną historię Stanisława Łaski – wybitnego grafika z okresu solidarności.

Z kolei 17 grudnia i 16 grudnia swoją premierę w ITVN będzie miał dokument TVN Style pt. „Żyjąc z Warszawą”, ukazujący stolicę z punktu widzenia obcokrajowców żyjących w tym mieście od lat. Zachęcamy do oglądania go o godz. 11.30 (CET), 12.15 (CST) i 13.15 (EST). Tydzień później zaprezentujemy interesujący film dokumentalny „Bloki”, którego główną osią są wypowiedzi PRL-owskich architektów, budujących wielkie osiedla mieszkaniowe. To wszystko 23 grudnia o godz. 13.15 (CET), 12.10 (CST) i 13.10 (EST).

W ostatni dzień grudnia o godz. 10.55 (CET) i w sobotę 20 grudnia o godzinie 12.15 (CST) i 13.15 (EST) widzów ITVN zapraszamy na historię artystycznej grupy „KwieKulik”, która w latach 70. była głównym reprezentantem polskiej sztuki awangardowej. Utworzył ją Przemysław Kwiek wraz z przyjaciółmi. Ich pomysły niejednokrotnie szokowały i wzbudzały kontrowersje. Po latach, główni bohaterowie dokumentu wspominają swoją artystyczną działalność. W 2011 roku film otrzymał Wyróżnienie „za wartościowe przywołanie tradycji polskiej awangardy” na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

 

TEKST NA PODSTAWIE MATERIAŁÓW OD DYSTRYBUTORA

AUTOMANIAK
Następny artykuł:

AUTOMANIAK

tvnpix